Schengen Vize Red Oranları: Türkiye 2025 İstatistikleri, En Avantajlı ve En Zor Ülkeler
Son güncelleme: 7 Ekim 2026 · Kaynak: Avrupa Komisyonu, 2025 yılı Schengen vize istatistikleri (Mayıs 2026 yayını)
Türk başvuru sahipleri için Schengen vize red oranları, 2025 yılında ortalama %14,59 oldu. Avrupa Komisyonu’nun Mayıs 2026’da yayımladığı resmî verilere göre Türkiye, 1.268.376 başvuruyla Çin’in ardından dünyada en çok Schengen vize başvurusu yapan 2. ülke oldu. Başvuruların 1.072.054’ü onaylandı, 183.196’sı reddedildi. Aşağıda 2025’in en güncel rakamlarını, en avantajlı ve en zor ülkeleri bulabilirsiniz.
Bir bakışta: Türkiye Schengen vizesi 2025
- Türkiye’den 2025’te toplam 1.268.376 Schengen vizesi başvurusu yapıldı; 1.072.054’ü onaylandı, 183.196’sı reddedildi.
- Türkiye’nin 2025 Schengen vizesi ortalama red oranı %14,59’dur.
- Türk başvurucular için en yüksek red oranına sahip ülke Malta’dır.
- Verilen vizelerin 736.556’sı (yaklaşık %69’u) çok girişli (multiple-entry) vizedir.
Türkiye 2025 Schengen Vizesi Özet İstatistikleri
| Gösterge | 2025 Değeri |
|---|---|
| Toplam başvuru | 1.268.376 |
| Onaylanan vize | 1.072.054 |
| Reddedilen başvuru | 183.196 |
| Red oranı | %14,59 |
| Çok girişli (multiple-entry) vize | 736.556 (yaklaşık %69) |
| Dünya sıralaması | 2. sıra (Çin’den sonra) |
2024’te toplam başvuru 1.173.917 idi; 2025’te yaklaşık %8 artış yaşandı.
En Çok Başvurulan Ülkeler (2025)
Türk başvuru sahipleri arasında en çok tercih edilen ve en yüksek onay sayısına ulaşan ülke Yunanistan oldu. Büyük destinasyonlar içinde en düşük red oranı Yunanistan’da görüldü.
| Sıra | Ülke | Başvuru Hacmi |
|---|---|---|
| 1 | Yunanistan | 310.920 başvuru — en çok onay |
| 2 | Almanya | 217.627 başvuru |
| 3 | Fransa | 143.379 başvuru |
En Zor Ülkeler: En Yüksek Red Oranları (2025)
2025 verilerinde Türk başvuru sahipleri için en yüksek red oranına sahip ülke Malta (%34,8) oldu; Polonya hemen arkasından geliyor. Almanya ise %21,1 red oranıyla büyük destinasyonlar arasında en zorlayıcı kapılardan biri.
| Ülke | Red Oranı (Türk başvuruları) |
|---|---|
| Malta | %34,8 (en yüksek) |
| Polonya | Malta’nın hemen ardından (kaynak haberlerde oran ayrıca verilmemiş) |
| Almanya | %21,1 |
Bunların yanı sıra İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka da 2025’te yüksek red oranlı ülkeler arasında yer aldı.
2024’ten 2025’e Ne Değişti?
En dikkat çekici değişim, en zor ülkenin değişmesi oldu. 2024’te Türk başvuru sahipleri için en yüksek red oranı Danimarka’daydı (%34,69); 2025’te bu sıralamanın başına Malta (%34,8) geçti. Diğer önemli değişimler:
- Toplam başvuru 1.173.917’den 1.268.376’ya yükseldi (yaklaşık %8 artış).
- Red oranı %14,49’dan %14,59’a çok hafif yükseldi.
- 2024’te en yüksek onay oranlı ülke Romanya’ydı. Romanya 1 Ocak 2025’ten beri tam Schengen üyesidir.
Konsolosluk Şehrine Göre Schengen Vize Red Oranları (2025)
Avrupa Komisyonu verisi başvurunun hangi şehirdeki konsoloslukta karara bağlandığını da gösteriyor. 2025’te Ankara’daki Schengen konsolosluklarında red oranı yüzde 21,0 oldu; İstanbul’da bu oran yüzde 13,7, İzmir’de yüzde 12,4. Ankara’daki yüksek oranın bir kısmı ülke dağılımından kaynaklanıyor: Almanya’nın Ankara temsilciliğinde oran yüzde 44,0, Çekya’da yüzde 31,5. Yani “Ankara’dan başvuru daha zor” demek yerine, aynı ülkenin farklı şehirlerdeki sonuçlarına bakmak daha doğru.
| Konsolosluk şehri | Başvuru | Verilmeyen | Red oranı |
|---|---|---|---|
| İstanbul | 733.663 | 99.854 | %13,7 |
| Ankara | 303.037 | 62.501 | %21,0 |
| İzmir | 141.945 | 17.557 | %12,4 |
| Edirne | 70.487 | 2.094 | %3,0 |
| Bursa | 19.244 | 1.190 | %6,2 |
Aynı ülke, farklı şehir: Ankara ve İstanbul karşılaştırması
| Ülke | Ankara (başvuru · red) | İstanbul (başvuru · red) | İzmir / Edirne |
|---|---|---|---|
| Fransa | 47.308 · %14,1 | 96.071 · %16,1 | — |
| İtalya | 17.134 · %16,2 | 41.615 · %17,1 | İzmir 20.721 · %8,8 |
| Macaristan | 6.235 · %22,0 | 29.370 · %17,5 | — |
| Yunanistan | 15.961 · %27,1 | 169.025 · %11,2 | İzmir %11,5 · Edirne %3,1 |
| Çekya | 7.398 · %31,5 | 16.644 · %11,4 | — |
| Slovenya | 5.890 · %17,6 | — | — |
| Slovakya | 874 · %11,8 | 2.129 · %4,4 | — |
| Portekiz | 3.921 · %3,5 | — | — |
Başvuruyu hangi şehirde yapacağınızı ikamet ettiğiniz yer belirler; şehir seçerek red oranını değiştirmek mümkün değil. Bu tablo, kendi şehrinizdeki temsilciliğin dosyalara ne kadar sıkı baktığını görmeniz için. Şehirden şehre değişen evrak kuralları da var: örneğin aynı ülkenin Ankara ve İstanbul temsilcilikleri fotoğraf veya başvuru süresi konusunda farklı şart koyabiliyor. Ankara’daki ofisimizde yüz yüze ya da Türkiye’nin her ilinden online çalışıyoruz; ücretsiz ön değerlendirme için randevu oluşturabilirsiniz.
Veriyi indirin: Konsolosluk bazında 47 satırlık 2025 verisini CSV olarak indirebilirsiniz. Kaynak göstererek serbestçe kullanabilirsiniz.
Ülke Bazlı Vize Rehberlerimiz
Red oranı istatistikleri ülke seçiminde yol gösterici olabilir; sonucu asıl belirleyen ise dosyanızın doğru hazırlanmasıdır. Başvurunuzu planlarken adım adım hazırladığımız Macaristan vize başvurusu 2026 rehberi içeriğine, güncel ücret ve belge listesi için Portekiz vizesi başvuru ve ücretleri sayfasına, en çok başvurulan ülkelerden İtalya için de İtalya vizesi başvuru ve ücretleri sayfamıza göz atabilirsiniz.
Sık Sorulan Sorular
Türkiye’nin 2025 Schengen vize red oranı nedir?
Avrupa Komisyonu verilerine göre 2025’te Türk başvuru sahiplerinin red oranı %14,59’dur (1.255.250 karara karşılık 183.196 red).
2025’te Türk vatandaşları için en zor Schengen ülkesi hangisiydi?
En yüksek red oranı %34,8 ile Malta’da görüldü; Polonya hemen arkasından geldi. 2024’te bu konumda Danimarka (%34,69) vardı.
Türkler en çok hangi ülkeye başvurdu?
Yunanistan, 310.920 başvuru ve en yüksek onay sayısıyla hem en çok tercih edilen hem de büyük destinasyonlar içinde en avantajlı ülke oldu.
Türkiye dünyada kaçıncı sırada?
Türkiye, 1.268.376 başvuruyla Çin’in (1.811.778) ardından dünyada en çok Schengen vize başvurusu yapan 2. ülkedir. Hindistan (1.153.748) üçüncü sıradadır.
Çok girişli (multiple-entry) vize ne kadar yaygın?
2025’te verilen vizelerin 736.556’sı (yaklaşık %69’u) çok girişli vizeydi.
Kaynak ve Yöntem
Bu sayfadaki tüm rakamlar, Avrupa Komisyonu’nun kısa süreli Schengen vizelerine ilişkin yıllık resmî istatistiklerine (2025 yılı; Mayıs 2026’da yayımlandı) dayanmaktadır. Red oranı, karara bağlanan başvuru sayısı üzerinden hesaplanır. Veriler bilgilendirme amaçlıdır ve konsoloslukların güncel uygulamalarına göre değişebilir. Güncel durumunuz için ücretsiz ön değerlendirme alabilirsiniz. Konsolosluk şehri kırılımı, Komisyon’un “Data for consulates” tablosundan Türkiye’deki 47 konsolosluk satırı toplanarak hesaplandı; red oranı = verilmeyen / (verilen + verilmeyen), Komisyon’un yöntemiyle aynıdır.
Başvurunuzu uzmanla birlikte planlayın
Dosyanızı ücretsiz ön değerlendirmeden geçirelim: hangi belgeler eksik, randevu ne zaman açılır, red riski nerede — 15 dakikalık görüşmede netleşsin.
Ücretsiz ön değerlendirme alın →
Google’da 5,0 puan · 50+ yorum · Kredi kartı veya ön ödeme gerekmez
